دنیای یک فرشته
خدای من! خدای من! چه خوش دادی جواب من!!! 
قالب وبلاگ

این یک پست تخصصی است. اگر درد کلیه را تجره نکرده اید (امیدوارم هیچوقت تجربه نکنید) شاید اهمیتی به این مطالب ندهید! اما برای هرکسی ممکن است پیش بیاید. حتماً پیشگیری کنید!!!

مطالب زیر از سایت های زیادی جمع آری و دسته بندی شده. از اینکه منابع را ذکر نمی کنم، متاسفم .

سنگ کلیه ، سلطان دردها

سنگ کليه بيماری جدیدی نيست. حتی می گويند، فرعون هم به اين بيماری مبتلا بوده و يکی از ويژگی های طبيب مشهورش، سينوهه، توانايی درمان درد سنگ کليه بوده است. با پيشرفت علم پزشکی، درمانهای پيشرفته تری برای اين بيماری کشف و ابداع شده که سنگ کليه را جزو بيماری های ساده دنيا کرده است. اما هنوز هم درد سنگ کليه اگر نگوييم طاقت فرساترين دست کم يکی از وحشتناک ترين دردهايی است که تاکنون بدن انسان تحمل کرده است. به همين دليل درباره چگونگی پيشگيری و درمان اين درد با دکتر سيد کاظم فروتن، جراح و متخصص کليه و مجاری ادرار صحبت کرديم .

 

همه ما سنگ کليه را به عنوان يک درد وحشتناک پهلو  می شناسيم، آيا سنگ کليه علائم ديگری هم دارد؟

سنگ کليه می تواند بدون علامت باشد تا زمانی که کليه را از کار بيندازد. يعنی ممکن است کليه سنگ بسازد، علائم هم ندهد و کسی هم متوجه نشود و در نهايت روزی کليه را نارسا کند. اما يکی از مهم ترين علائم سنگ کليه درد است. اين درد معمولا" شب ها شروع می شود و فرد را از خواب بيدار می کند. در واقع درد سنگ کليه شديد و غيرقابل تحمل است. خانم هايی که تجربه زايمان را داشته اند و بيمار سنگ کليه هم هستند، می گويند، درد زايمان قابل مقايسه با درد سنگ کليه نيست. واقعا" اين بيماران هنگام درد خيلی زجر می کشند. يکی ديگر از علائم سنگ، تغيير رنگ ادرار به صورت خونی يا رنگ چای شدن است. بعضی از بيماران سنگ کليه، با علامت عفونت مراجعه می کنند. در اين موارد، سنگ کليه جزو اورژانس های پزشکی است و بايد فورا" به آن رسيدگی شود.

چرا کليه بعضی از افراد سنگ ساز است؟

اينکه چرا سنگ کليه ايجاد می شود؟ چرا در يک کليه بيشتر از ديگری سنگ توليد می شود؟ چرا بعضی بيشتر و بعضی کمتر سنگ کليه دارند؟ سئوالاتی هستند که هنوز بطور مشخص جواب آنها پيدا نشده است. اما در اين زمينه نظريه هايی وجود دارد. مثلا" اگر غلظت مواد داخل ادرار زياد شود، می تواند زمينه ساز سنگ کليه شود يا در برخی موارد زمينه های ارثی برای تشکيل سنگ مطرح است که استعداد فرد را در ابتلا به سنگ کليه افزايش می دهد.

کسانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد مصرف مواد غذايی کلسيم دار را کم کنند؟

نخير! تفکری که می گويد کسانی که کليه سنگ ساز دارند. نبايد لبنيات بخورند، کاملا" غلط است. چون اولا برخی افراد هستند که بدنشان به کلسيم اضافه نياز دارد.  مثلا" زنان باردار و کسانی که دچار پوکی استخوان هستند. ثانيا" در برخی موارد سنگ کليه ،  ما به بيمار توصيه مي كنيم كه بيشتر كلسيم مصرف كند. مثلا" در سنگ های اگزالات کلسيم، اگر شما کلسيم بيشتری مصرف کنيد، اين کلسيم در روده به اگزالات متصل می شود و اصلا" از روده جذب نمی شود و به اين ترتيب ، يون اگزالات که افزايش آن در ادرار باعث تشکيل اگزالات کلسيم در کليه شده و رسوب می کرد و سنگ اگزالات کلسيمی تشکيل می داد، اصلا" وارد بدن نمی شود.

پس بيمارانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد از چه غذاهايی پرهيز کنند؟

 تقريبا" تنها چيزی که ما توصيه می کنيم که بيماران سنگ کليه از آن پرهيز کنند، نمک است. بنابراين همان نمکی که هنگام پختن غذا به آن زده می شود کافی است و افرادی که کليه سنگ ساز دارند، نبايد سرسفره به غذايشان نمک بزنند و مواد شور مثل خيار شور را مصرف نکنند. همچنین گوشت قرمز حاوي مقدار زيادي اسيد اوريك است و در صورت مصرف بي‌رويه، موجب توليد سنگ در كليه مي‌شود.ماءالشعير نيز از ديگر مواد افزايش‌دهنده اگزالات در بدن است و مصرف زياد آن موجب افزايش سنگ‌سازي كليه مي‌شود.به افرادي كه سابقه سنگ‌سازي كليه دارند توصيه مي‌شود از مصرف بيش از حد ماء‌الشعير خودداري كنند.در بيماراني كه سابقه سنگ اگزالات كلسيمي دارند عاقلانه است كه مصرف مواد غذايي غني از اگزالات مثل اسفناج، شكلات و آجيل محدود شود.

کسانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد چه مواد غذايی را بيشتر مصرف کنند؟

در ابتدا گفتيم که اگر غلظت مواد در ادرار زياد شود، زمينه های تشکيل سنگ کليه فراهم می شود. حالا می گوييم که برای جلوگيری از تشکيل سنگ بايد اين غلظت مواد را کم کنيم. به عبارتی بايد ادرار را تا می توانيم، رقيق کنيم. يعنی فردی که کليه سنگ ساز دارد، بايد آب و مايعات زيادی مصرف کند.

خوراکی های موثر در دفع سنگ کلیه :

خاکشیر: گياه خاكشير ادرار آور بوده و قادر است التهاب كليه (پيلونفريت) را برطرف كند.به منظور دفع سنگ كليه مي‌توان خارشتر، خاكشير و ترنجبين را با هم مخلوط كرده و صبح ناشتا خورد.

لبنیات: برخلاف تصور رايج در جامعه، لبنيات نه تنها موجب تشكيل سنگ كليه نمي‌شود بلكه مصرف شير، ماست، پنير و مواد غذايي حاوي كلسيم به دفع سنگ كليه از بدن نيز كمك مي‌كند.

روغن زیتون: مصرف روغن زيتون همراه با غذا براى جلوگيرى از ابتلا به هموروئيد(بواسير)بسيار مفيد است و به دفع سنگ صفرا و سنگ كليه كمك مى كند.

نارگیل: شير نارگيل سنگ كليه را دفع مي‌كند و براي پايين آوردن تب بسيار مفيد است. 

آب پرتقال:  آب پرتقال نسبت به سایر مرکبات برای جلوگیری از بروز دوباره سنگ کلیه موثرتر می باشد. دانشمندان عقیده دارند که بقیه مرکبات خاصیت و اثرات آب پرتقال برای مبارزه با این بیماری را ندارند.

هسته خرما: جوشانده هسته خرمابرای دفع سنگ کلیه و بیماری های مثانه مفید است.

خرمالو: ميوه رسيده خرمالو سينه را نرم مي‌كند و از آن براي درمان اسهال خوني هم مي‌توان استفاده كرد. دانه ميوه خرمالو كه كوبيده و به صورت گرد درآمده باشد سنگ كليه و مثانه را دفع مي‌كند، بدون آن‌كه به عمل جراحي نيازي باشد.

مصرف موز و كيوي در پيشگيري و درمان بيماري سنگ كليه موثر است.مصرف ميوه‌جات تازه، سيب زميني، تربچه، حبوبات، برنج قهوه‌اي،جو،ذرت،كنجد،زيره،گشنيز،رازيانه،آب هويج،هندوانه،خيار و گيلاس براي پيشگيري و درمان اين بيماري نقش موثري دارد. و از همه مهمتر نوشیدن مایعات فراوان می باشد.

[ دوشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۸۹ ] [ 11:39 ] [ لاله ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من و همسرم علی بیشتر از 9سال پیش با هم آشنا شدیم چند ماه بعد عقد و بیشتر از 7 ساله که زندگی مشترکمون رو زیر یه سقف شروع کردیم و به خواست و معجزه خدا صاحب دو تا دختر دوقلو شدیم... شیلا و شاینا ! همه زندگی مامان و بابا !
راستی ما عاشق سفریم... وبلاگ صد کشور (اولین وبلاگ لینک هام) سفرنامه های خارج از کشور ماست...
لینک دوستان
امکانات وب